Żwirki i Wigury доклад на Общие темы

Вашему вниманию предлагается доклад и презентация по теме Żwirki i Wigury. Данны материал, представленный на 10 страницах, поможет подготовится к уроку Общие темы. Он будет полезен как ученикам и студентам, так и преподавателям школ и вузов. Вы можете ознакомиться и скачать этот и любой другой доклад у нас на сайте. Все материалы абсолютно бесплатны и доступны. Ссылку на скачивание Вы можете найти вконце страницы. Если материал Вам понравились – поделитесь им с друзьями с помощью социальных кнопок и добавьте сайт в закладки в своем браузере.
Страница #1
Patroni naszych ulic ul. Żwirki i Wigury
Страница #2
Stanisław Wigura 

Ur. 9 kwietnia  1901 w Warszawie, zm. 11 września 1932 
w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna 
– polski konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, współzałożyciel 
zespołu konstrukcyjnego RWD, wykładowca Politechniki Warszawskiej. 
Wraz z pilotem Franciszkiem Żwirką zwyciężył w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1932.
Od wczesnej młodości interesował się techniką i lotnictwem, był aktywnym 
harcerzem 2 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W 1920, podczas wojny polsko-radzieckiej, służył ochotniczo w 8. pułku artylerii polowej. 
Po wojnie powrócił do nauki. Ukończył w 1922 roku Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie i rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym 
Politechniki Warszawskiej. 
Był jednym z założycieli Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej, w której spotkał m.in. Stanisława Rogalskiego i Jerzego Drzewieckiego. W grudniu 1925 studenci Sekcji utworzyli warsztaty Sekcji Lotniczej, w których budowali samoloty. 
W 1926 Wigura i Rogalski opracowali swój pierwszy samolot WR-1 (nazwa pochodziła od ich inicjałów), który został zbudowany w 1927 roku.
Stanisław Wigura Ur. 9 kwietnia  1901 w Warszawie, zm. 11 września 1932  w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna – polski konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Wraz z pilotem Franciszkiem Żwirką zwyciężył w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1932. Od wczesnej młodości interesował się techniką i lotnictwem, był aktywnym  harcerzem 2 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W 1920, podczas wojny polsko-radzieckiej, służył ochotniczo w 8. pułku artylerii polowej. Po wojnie powrócił do nauki. Ukończył w 1922 roku Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie i rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym  Politechniki Warszawskiej. Był jednym z założycieli Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej, w której spotkał m.in. Stanisława Rogalskiego i Jerzego Drzewieckiego. W grudniu 1925 studenci Sekcji utworzyli warsztaty Sekcji Lotniczej, w których budowali samoloty. W 1926 Wigura i Rogalski opracowali swój pierwszy samolot WR-1 (nazwa pochodziła od ich inicjałów), który został zbudowany w 1927 roku.
Страница #3
Franciszek Żwirko 
Ur. 16 września 1895 w Święcianach, 
zm. 11 września 1932 w katastrofie lotniczej 
pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna.
Porucznik pilot Wojska Polskiego, pilot sportowy. Wraz z inżynierem Stanisławem Wigurą zdobył w 1932 w zawodach "Challenge" pierwsze miejsce i puchar międzynarodowy dla Polski.

Szkołę średnią ukończył w Wilnie, podczas I wojny światowej został powołany do armii rosyjskiej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Irkucku, służył w piechocie, m.in. w 27 Pułku Strzelców Syberyjskich i 674 Pułku Piechoty, walcząc z Niemcami. Służbę w armii rosyjskiej zakończył w randze porucznika. 
W 1917 zgłosił się do tworzącego się korpusu polskiego gen. Dowbora-Muśnickiego w Rosji. Po demobilizacji korpusu w lipcu 1918roku, wstąpił w sierpniu do rosyjskiej "białej" Armii Ochotniczej gen. Denikina, walcząc w rosyjskiej wojnie domowej.
Franciszek Żwirko Ur. 16 września 1895 w Święcianach, zm. 11 września 1932 w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna. Porucznik pilot Wojska Polskiego, pilot sportowy. Wraz z inżynierem Stanisławem Wigurą zdobył w 1932 w zawodach "Challenge" pierwsze miejsce i puchar międzynarodowy dla Polski. Szkołę średnią ukończył w Wilnie, podczas I wojny światowej został powołany do armii rosyjskiej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Irkucku, służył w piechocie, m.in. w 27 Pułku Strzelców Syberyjskich i 674 Pułku Piechoty, walcząc z Niemcami. Służbę w armii rosyjskiej zakończył w randze porucznika. W 1917 zgłosił się do tworzącego się korpusu polskiego gen. Dowbora-Muśnickiego w Rosji. Po demobilizacji korpusu w lipcu 1918roku, wstąpił w sierpniu do rosyjskiej "białej" Armii Ochotniczej gen. Denikina, walcząc w rosyjskiej wojnie domowej.
Страница #4
Katastrofa
Żwirkowisko  to miejsce tragicznej śmierci 11 września 1932 polskich pilotów Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki w Cierlicku Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim, na terenie ówczesnej Czechosłowacji. 
Wypadek polskich pilotów miał miejsce podczas ich przelotu na zlot lotniczy do Pragi. Podczas gwałtownej burzy nastąpiło oderwanie skrzydła ich samolotu, maszyna runęła na ziemię. Obaj piloci zginęli na miejscu
Katastrofa Żwirkowisko  to miejsce tragicznej śmierci 11 września 1932 polskich pilotów Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki w Cierlicku Górnym koło Cieszyna na Śląsku Cieszyńskim, na terenie ówczesnej Czechosłowacji. Wypadek polskich pilotów miał miejsce podczas ich przelotu na zlot lotniczy do Pragi. Podczas gwałtownej burzy nastąpiło oderwanie skrzydła ich samolotu, maszyna runęła na ziemię. Obaj piloci zginęli na miejscu
Страница #5
Opis ulicy 
LOKALIZACJA I PRZEBIEG
Ulica Żwirki i Wigury w Bolesławcu biegnąca w kierunku północno-zachodnim wzdłuż rzeki Bóbr, długości około 200 metrów. 
Prowadzi od ul. Chrobrego do ul. Asnyka gdzie przechodzi w ul.Karola Miarki.
HISTORIA 
Powstała w XVlll wieku. Nosiła nazwę Friedrich Strasse. Obecna nazwa obowiązuje od 1912 r.- jej patronem jest Żwirko i Wigura.
Opis ulicy LOKALIZACJA I PRZEBIEG Ulica Żwirki i Wigury w Bolesławcu biegnąca w kierunku północno-zachodnim wzdłuż rzeki Bóbr, długości około 200 metrów. Prowadzi od ul. Chrobrego do ul. Asnyka gdzie przechodzi w ul.Karola Miarki. HISTORIA Powstała w XVlll wieku. Nosiła nazwę Friedrich Strasse. Obecna nazwa obowiązuje od 1912 r.- jej patronem jest Żwirko i Wigura.
Страница #6
Zdjęcia naszej ulicy
Widok ulicy Żwirki i Wigury od strony zakładu pracy Polfa.
Zdjęcia naszej ulicy Widok ulicy Żwirki i Wigury od strony zakładu pracy Polfa.
Страница #7
Zdjęcia 
Widok od strony ul.A.Asnyka.
Zdjęcia Widok od strony ul.A.Asnyka.
Страница #8
Zdjęcia

Skrzyżowanie ulic: Piotra i Pawła ze Żwirki i Wigury.
Zdjęcia Skrzyżowanie ulic: Piotra i Pawła ze Żwirki i Wigury.
Страница #9
Zdjęcia

Odnowione kamienice i bloki- między innymi te:
Zdjęcia Odnowione kamienice i bloki- między innymi te:
Страница #10
Napisy końcowe 
przygotowali: 
-Eryka Janiec 
-Magdalena Polańska 
-Czarek Kulig 
Klasa: Va
Wychowawczyni: Marzena Borecka  
Źródło informacji: wikipedia.pl
Napisy końcowe przygotowali: -Eryka Janiec -Magdalena Polańska -Czarek Kulig Klasa: Va Wychowawczyni: Marzena Borecka Źródło informacji: wikipedia.pl
Множество презентаций и докладов на общие темы помогут вам найти интересный материал, получить новые знания и ответят на самые разные вопросы